Jak vybrat správné dveře

Dveře kyvné

Postavte se před otvor, kde vaše dveře budou, tak, abyste je otvírali k sobě a podívejte se, na které straně budou panty. Budou-li napravo, potřebujete dveře pravé. Budou-li vlevo, půjde o dveře levé. Potom můžeme přistoupit k rozhodnutí, jakou modelovou řadu dveří zvolíme . U každé modelové řady najdete další možnosti specifikace: dezén povrchu dveří, jiné než standardní sklo, upřesnit zámek – obyčejný, vložkový, vybrat si povrch u závěsů – standard stříbrný, lze mosaz, bronz, satinovaný nikl.

Nejdůležitější činností pro správné objednání dveří je změření jejich rozměrů. Dveře lze měřit ve falci, tj. užší rozměr, nebo maximální šířku dveří. Příklad: standardní dveře 80/197cm mají ve falci 82cm, širší rozměr 85cm, na výšku je rozměr ve falci 197 cm, větší rozměr je 198,5 cm. Průchod dveřmi je 80cm široký a 197 cm vysoký. Při měření dveří je nutné se ujistit, zda dveří mají stejný rozměr po celé šířce i délce dveří, vlastní falc musí mít rozměr 1,5cm na šířku dveří 2,5cm na hloubku dveří.

 

Obložkové zárubně

Při objednávání obložkových zárubní se musíme především soustředit na rozměry stavebního otvoru.

Stavební otvor měříme, až když jsou dokončeny zdi včetně obkladů a až když jsou hotové podlahy. Šířku a výšku standardních stavebních otvorů najdeme u obložkových zárubní. Standardně platí, že na každou stranu jmenovitého rozměru dveří připočteme 5cm. Pro obložkovou zárubeň na dveře 80/197 cm je šířka stavebního otvoru 90 cm a výška 202 cm. Pokud stavební otvor nemá požadovaný rozměr, jsou dvě možnosti. Stavební otvor upravit na požadovaný rozměr nebo si objednat atypickou obložkovou zárubeň a atypické dveře. Pak je nutné změřit tloušťku zdi v níž stavební otvor je.

Pokud jsou jakékoliv pochybnosti při měření dveří a obložkových zárubní, doporučujeme obrátit se na odbornou firmu.

 

Protihlukové dveře

Protihlukové dveře plné

Dveře plné lze dodat jako protihlukové (vzduchově neprůzvučné) v obložkové zárubni SOLO (pro dveře v ocelové zárubni je vzduchová neprůzvučnost 2 dB nižší). Protihlukové dveře vytváří pocit soukromí, snižují prostup zvuku dveřmi (lednice 40 dB, myčka 42 dB, šeptání 20dB, napouštění vody do vany 80dB).

Jsou dodávány tyto protihlukové dveře plné:
32 dB – výplň dveří je deska LINEX, dveře jsou s výsuvným prahem ELLN MATIC OMEGA
35 dB – výplň dveří je deska LINEX, dveře jsou s pevným nelakovaným prahem s těsněním
38 dB – výplň dveří je dřevotřísková deska přerušená vrstvou korku, dveře jsou s pevným nelakovaným prahem s těsněním

Protihlukové dveře požárně odolné a dveře požárně bezpečnostní třídy 2

Dveře požárně odolné lze dodat jako protihlukové v  protipožární obložkové zárubni SOLO o vzduchové neprůzvučnosti 35 a 37 dB (v protipožární ocelové zárubni se hodnoty neprůzvučnosti snižují o 2 dB). Vzduchová neprůzvučnost se dociluje přidáním krycí desky. U dveří se vzduchovou neprůzvučností 35 dB je přidána jedna deska, u 37dB jsou desky přidány z obou stran dvě desky. Při výběru kování je třeba počítat s tím, že tloušťka dveří bude 44 mm respektive 47 mm.

Dveře bezfalcové

Bezfalcové dveře lze dodat ve všech modelových řadách kromě dveří požárně odolných, kouřotěsných a protihlukových a dveří SONET. Bezfalcové dveře se zapuštěnými panty ve speciální obložkové zárubni působí velmi pěkným moderním dojmem.

K bezfalcovým dveřím lze za příplatek pořídit magnetický zámek.

Oblá hrana u dveří

U všech typů dveří kromě dveří požárně odolných, požárně bezpečnostní třída 2 a dveří SONET lze na zakázku vyrobit oblou hranu u dveří

Posuvné dveře

Posuvné dveře se vyrábí na stěnu nebo do stavebního pouzdra.

Jsou vyrobeny jako bezfalcové s otvorem na úchytku (tzv. mušle). Na spodní hraně je vyfrézovaná drážka pro vodící profil. Drážka má rozměr 9x16 mm. Pro dveře s většími nároky na provoz lze vložit do drážky hliníkový profil, rozměr drážky je  10x17 mm.

Komplet se skládá z posuvných dveří, garnýže s pojízdným mechanismem a průchozí (tzv. slepé) zárubně. Při objednání posuvných dveří budete kontaktováni pracovníkem obchodu k upřesnění požadavků na komplet a ke sdělení ceny kompletu.

Garnýž je tvořena krabicovým otevřeným profilem a je určená k montáži nad slepou zárubeň nebo nad hladký otvor ve stěně. Pro uzamykatelné posuvné dveře je dodáván sloupek, jehož povrch je shodný s dezénem slepé zárubně.

Mušle na posuvné dveře mohou být dřevěné (v odstínech dub, jasan, buk a mahagon) nebo kovové (mosaz lesk, chrom lesk, nikl satinovaný). Pro uzamykatelné dveře lze použít pouze mušle kovové. Čelo zámku bude ve stejném odstínu jako mušle a zámek může být obyčejný, vložkový nebo WC zámek.

Vodící lišta pro pojezd posuvných dveří na stěnu se objednává v délce dvojnásobku šířky posuvných dveří. Lišta se dá nastavit a dodává se v délce 2 m.

Rozměry posuvných dveří na stěnu: šířka dveří – jmenovitý rozměr dveří + 9cm (např. šířka dveří posuvných na stěnu 60/197 bude 69 cm), výška dveří bude 198,5cm.

Dveře posuvné do stavebního pouzdra

Tyto posuvné dveře se liší od posuvných dveří na stěnu rozměrem. Šířka dveří bude jmenovitý rozměr dveří + 5 cm (např. šířka dveří posuvných do stavebního pouzdra  60/197 bude 65 cm), výška dveří bude 198,5 cm.

Do stavebního pouzdra na sádrokartonovou stěnu š.100mm lze použít dveře hladké včetně prosklených, případně dveře s kazetovými rámečky. Nelze použít dveře s nalepovacími rámečky.